Do czego służy centralny odkurzacz?

System centralnego odkurzania składa się z serii węży i wlotów ukrytych wewnątrz ścian budynku. Węże są podłączone do centralnego pojemnika zbierającego śmieci oraz do zmotoryzowanych jednostek ssących zainstalowanych w różnych częściach budynku. Kiedy podciśnienie działa, użytkownicy podłączają długi wąż do każdego portu ściennego, a wąż zasysa gruz i zanieczyszczenia. Gruz i brud przemieszczają się następnie przez ukryty system rur do centralnego pojemnika zbiorczego.

Silniki centralnego odkurzacza są mocniejsze niż te w przenośnych odkurzaczach i są zaprojektowane tak, aby były długotrwałe. Ponieważ są one zainstalowane na stałe, silniki pozostają chłodniejsze i trwają dłużej. W silnikach centralnego odkurzacza zastosowano styczny silnik bezszczotkowy oraz obwodowy silnik bocznikowy. Są to najczęstsze silniki stosowane w systemach centralnego odkurzania. Oba te silniki mają swoje zalety, ale te drugie są droższe.

Filtr w systemie centralnego odkurzania powinien być wymieniany co najmniej dwa razy w roku, w zależności od wielkości czyszczonego obszaru. Wymiana filtra zależy od tego, jak często system jest używany. Duży obiekt z dużą ilością zanieczyszczeń może mieć większą potrzebę wymiany filtra niż mały budynek bez pomieszczeń czystych. Worek filtracyjny należy wymienić, gdy jest wypełniony w około połowie lub trzech czwartych. Jeśli jest pełny, może spowodować zatkanie i uszkodzenie silnika.

W środowisku przemysłowym system centralnego odkurzania może zasysać duże ilości materiału na godzinę. Może również filtrować cząstki tak małe jak 0,3 mikrona. Systemy te poprawiają jakość produktów, pomagają w regeneracji materiału oraz zmniejszają zużycie sprzętu i koszty pracy. Wydajność systemu centralnego odkurzania zależy od jego przepływu powietrza i ciśnienia. Przepływ powietrza i ciśnienie systemu są mierzone w psi.

System centralnego odkurzania sięga lat 50. XIX wieku w Szwecji. W latach pięćdziesiątych XIX wieku, napędzane końmi wentylatory tworzyły ssanie poprzez pion w ścianie. Służba domowa albo pompowałaby gigantyczne miechy, albo pedałowała na rowerach stacjonarnych. Jednak centralny system odkurzania stał się przestarzały ze względu na jego względną cenę i pojawienie się przenośnych odkurzaczy. Wraz ze wzrostem wielkości domów pojawiły się obawy o jakość powietrza. Na szczęście, system centralnego odkurzania został ożywiony przez lata 90-te, wraz z rozwojem mocniejszych silników i wyrafinowanych systemów filtracji.

Mając system centralnego odkurzania w swoim domu sprawi, że czyszczenie podłóg w domu będzie łatwiejsze i cichsze. Może również poprawić jakość powietrza wewnątrz domu. Ponieważ ssanie jest znacznie silniejsze i mocniejsze, centralny system próżniowy poprawi jakość powietrza w Twoim domu. Unoszący się w powietrzu kurz, zarodniki pleśni i inne zanieczyszczenia zostaną usunięte z powietrza. Centralny odkurzacz obniży również liczbę alergii w Twoim domu.

Węże, które łączą centralny odkurzacz z urządzeniami są kompatybilne z różnymi markami. Bezpośredni wąż łączący posiada dwa okrągłe kołki na swoim wlotowym końcu. Wąż pigtail, z drugiej strony, ma przewód elektryczny, który podłącza się do pobliskiego gniazdka. Elektryczne szczotki do dywanów używają tego typu węża. Węże niskonapięciowe nie mają bolców na końcówce wlotowej, ale zamiast tego posiadają przełącznik umieszczony na uchwycie.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane