Skuteczna konserwacja pralki domowymi sposobami

konserwacja pralki

Pralka to jedno z podstawowych urządzeń używanych w każdym domu. Wymaga regularnego czyszczenia, aby działała prawidłowo przez długi czas. Jak powinna być prowadzona konserwacja pralki domowymi sposobami? Oto kilka sprawdzonych sposobów. 

Regularna konserwacja pralki

Na początek warto zastanowić się nad tym, kiedy należy zająć się czyszczeniem pralki? Zwykle nie ma problemu z określeniem tego momentu. Różne elementy pralki są poddawane ciągłemu oddziaływaniu wody. Może pojawiać się na nich osad, szczególnie jeśli urządzenie korzysta z twardej wody lub pranie jest wykonywane w niskich temperaturach. Jeśli z pralki wydobywa się nieprzyjemny zapach, ubrania nie są doprane do czysta to znak, że konieczna jest konserwacja pralki. Powinna być to czynność wykonywana regularnie. Wielu specjalistów poleca czyszczenie raz w miesiącu, aby nie doprowadzić do odkładania się dużych ilości kamienia. Dzięki temu urządzenie będzie służyć dłużej bez kłopotliwych awarii.

Zasady prawidłowej eksploatacji

Aby pralka mogła działać przez dłuższy czas bez potrzeby naprawy, warto przestrzegać kilku reguł podczas eksploatacji tego urządzenia. Dobrym zwyczajem jest pranie w temperaturze około 90 stopni Celsjusza. Dzięki temu z wnętrza urządzenia będzie można usunąć większość bakterii, szczególnie jeśli wykorzystywane będą dłuższe programy. Regularnie czyszczona powinna być szuflada na detergenty, aby zapobiegać pojawianiu się grzyba. Konserwacja pralki powinna także obejmować pokrywę i uszczelki drzwiczek. Są to miejsca, w których może osadzać się kamień, jak również rozwijać mogą się bakterie i pleśń.

Czyszczenie bębna w pralce

Zastanawiając się nad pytaniem, jak wyczyścić pralkę ( sprawdź też: https://przewodnikpanidomu.pl/jak-wyczyscic-pralke/), należy zwrócić na kolejny ważny element, jakim jest bęben. Powinien być regularnie konserwowany, choć gromadzący się na nim osad może nie być dobrze widoczny. W związku z tym niektórzy uważają, że nie trzeba go zbyt często usuwać. Jeśli jednak nie będziemy tego robić systematycznie, możemy doprowadzić do uszkodzenia powłoki chroniącej bęben przed korozją. Na powierzchni mogą tworzyć się zadziory, które będą prowadzić do uszkodzenia odzieży w trakcie cyklu prania.

Cykliczne udrażnianie filtra

Konserwacja pralki powinna dotyczyć także filtra, w którym nie powinny zalegać zabrudzenia i małe przedmioty, między innymi, fragmenty chusteczek i sierść zwierząt, która została usunięta z powierzchni spodni lub koszuli domowników. Zatkany filtr może powodować przedostawanie się zanieczyszczeń do pompy odpływowej i w konsekwencji nastąpi uszkodzenie pralki. Dlatego filtr powinien być czyszczony co około 2 miesiące. Warto dodać, że niektóre modele pralek mają specjalne czujniki ułatwiające ocenę czystości jej elementów bez potrzeby ręcznego wyjmowania filtra.

Konserwacja pralki bez chemii

Bez względu na powód, dla którego przeprowadzana jest konserwacja pralki, należy stosować skuteczne metody czyszczenia oraz odpowiednie środki. Jak wyczyścić pralkę bez kupowania środków chemicznych? Wśród domowych sposobów warto wymienić czyszczenie przy pomocy sody oczyszczonej, octu spirytusowego, kwasku cytrynowego lub soku z cytryny. Są to opcje niewymagające ponoszenia dużych kosztów, bo zwykle jeden z tych środków znajduje się na stałe w domu. Warto dodać, że ocet ma silne właściwości odkamieniające, dlatego jest jednym z najlepszych ekologicznych sposobów czyszczenia bębna pralki. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że jego zapach może być drażniący.

Specjalistyczne środki do czyszczenia

W sklepach można znaleźć także specjalne środki chemiczne przeznaczone do konserwacji pralki. Detergenty usuwają zabrudzenia bardzo dokładnie i są w stanie zapewnić optymalne działanie urządzenia przez długi czas. W niektórych przypadkach korzystanie ze specjalistycznych środków może nawet doprowadzić do zmniejszenia się ilości awarii, szczególnie podczas częstego prania w domu, gdzie mieszka duża rodzina.

Konserwacja pralki powinna być wykonywana za pomocą miękkiej szmatki lub gąbki do mycia naczyń. W celu dokładnego oczyszczenia szuflady na detergent można wykorzystać szczotkę z elastycznym włosiem lub nawet szczoteczkę do mycia zębów. Regularna konserwacja pralki pozwoli cieszyć się z bezawaryjnie działającego urządzenia i zawsze nieskazitelnie czystego prania, bez względu na stopień zabrudzeń.Podobne tematy
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane