Czy suszarka bębnowa sprawdzi się przy delikatnych tkaninach?

Wełniany sweter, kaszmirowy szal czy jedwabna koszula – to elementy odzieży, które można znaleźć w praktycznie każdej szafie. Ich właściciele cenią je za wytrzymałość, jakość, a także komfort w trakcie noszenia. Niestety ubrania wykonane z takich materiałów, choć w teorii powinny spędzić z nami wiele lat, w rzeczywistości w bardzo szybki sposób mogą ulec nieodwracalnym uszkodzeniom, jeśli nie będziemy o nie dbać we właściwy sposób. Jak dbać o delikatne tkaniny, aby bezpowrotnie ich nie uszkodzić? Czy suszarka bębnowa to dobre rozwiązanie w przypadku odzieży wykonanej z wełny lub jedwabiu? Sprawdź. 

Delikatne tkaniny – co warto o nich wiedzieć? 

Zacznijmy od tego, czym tak naprawdę są delikatne tkaniny i dlaczego powinniśmy zwracać szczególną uwagę na ich konserwację. Do delikatnych i wymagających tkanin można zaliczyć: 

  • wełnę; 
  • jedwab; 
  • kaszmir; 
  • len; 
  • wiskozę; 
  • szyfon. 

Jeśli chodzi o uszkodzenia wywołane w przypadku prania oraz suszenia, najbardziej wymagającymi materiałami są wełna oraz jedwab. Choć jedwab uznawany jest za jeden z najbardziej wytrzymałych materiałów, w rzeczywistości wystarczy niewiele, by go uszkodzić. Przede wszystkim wykazuje niską odporność na wpływ światła, jak i tarcia, przez co jego suszenie wymaga szczególnych warunków. 

Wełna wykorzystywana jest przede wszystkim do produkcji zimowych swetrów, płaszczy czy szalików. Z kolei jej odmiana, czyli wełna merino, bardzo dobrze sprawdza się w przypadku odzieży termoaktywnej. Tak naprawdę wełna nie wymaga częstego prania, w przeciwieństwie do innych tkanin. Co więcej, im rzadziej ją pierzemy, tym w lepszej kondycji pozostaje. W przypadku prania i suszenia wełny największym problemem jest kurczenie się materiału. 

Jak prać i suszyć delikatne ubrania? 

W przypadku delikatnych tkanin, do których zalicza się jedwab i wełnę, rekomendowane jest pranie ręczne w określonej temperaturze. Także suszenie materiału powinno przebiegać w określonych warunkach, aby zapobiec ewentualnym odkształceniom czy zniszczeniu. Czy mimo to w przypadku delikatnych tkanin zawsze niezbędne jest pranie ręczne?  

Zarówno w przypadku prania, jak i suszenia warto przede wszystkim zapoznać się z informacjami, jakie zostały zawarte na metce. Wydaje się to oczywiste, jednak w rzeczywistości znaczna część osób zupełnie o tym zapomina lub pozbywa się metek, przez co znalezienie informacji jest trudniejsze. Kolejny element to odpowiednie sortowanie ubrań. Warto poświęcić temu chwilę, gdyż czasami chwila nieuwagi wystarczy, by nasz ulubiony wełniany sweter przez przypadek został wyprany w zbyt wysokiej temperaturze.  

Kolejnym przydatnym rozwiązaniem w przypadku konserwacji delikatnych tkanin jest używanie specjalnych woreczków na pranie, w których możesz umieścić delikatne materiały podatne na uszkodzenia. W przypadku prania i suszenia odzieży bardzo ważne jest, by zawsze zasuwać zamki i zapinać guziki. W ten sposób unikniemy uszkodzeń delikatnego materiału. 

Suszarka bębnowa a delikatne tkaniny 

Suszarka bębnowa to coraz popularniejsze rozwiązanie w wielu domach. Choć kiedyś do suszarek elektrycznych podchodzono z dużą nieufnością, aktualnie coraz więcej użytkowników nie wyobraża sobie funkcjonowania bez tego sprzętu. Dlaczego jest on aż tak przydatny? 

Suszarka bębnowa to urządzenie, które znacznie przyspiesza czas schnięcia nawet najbardziej wymagających pod tym względem tkanin. Ile razy znalazłeś się w sytuacji, w której chciałeś założyć swoje ulubione jeansy lub sukienkę, ale okazało się, że jeszcze nie wyschły po praniu? Suszarka bębnowa znacznie skraca czas suszenia. Co więcej, niektóre modele, jak suszarki bębnowe Electrolux, posiadają programy, które minimalizują obecność zagnieceń. Dzięki temu w wielu przypadkach nie musisz dodatkowo prasować swojej odzieży. 

A co z suszeniem delikatnych tkanin w suszarce bębnowej? Kiedyś mogło wydawać się to dość problematyczne ze względu na ograniczenie w dostępności programów suszenia. Aktualnie dostępne suszarki bębnowe marki Electrolux zostały wyposażone w innowacyjne programy suszenia, stworzone z myślą o ochronie delikatnych tkanin jak wełna czy jedwab. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie musisz obawiać się, że Twój ulubiony sweter po wysuszeniu skurczy się o kilka rozmiarów. Podobne tematy
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane