Czy wybór gazu jest ważny dla kuchenki gazowej?

Czy wybór gazu jest ważny dla uzyskania kuchenki gazowej? To zależy. Gotowanie na gazie stanowi niewielką część zużycia energii w gospodarstwach domowych, ale ma duży wpływ na emisję dwutlenku węgla. Według US Energy Information Administration, w 2015 roku gospodarstwa domowe zużyły około 10 razy więcej gazu niż do gotowania. Dane te nie uwzględniają energii elektrycznej i transportu, które również są znaczącymi źródłami energii.

Na szczęście nowoczesne projekty palników gazowych stanowią mniejsze zagrożenie niż starsze. W rzeczywistości, ryzyko zdrowotne związane z zatruciem CO jest minimalne w większości gospodarstw domowych. Jednak narażenie na podwyższony poziom dwutlenku azotu jest niebezpieczne dla osób z chorobami układu oddechowego lub astmą. Poza tym narażenie na NO2 podczas gotowania może prowadzić również do innych problemów zdrowotnych, takich jak przewlekłe choroby układu oddechowego. Jeśli chcesz uniknąć zagrożenia dla zdrowia, musisz wybrać kuchenkę, która jest wyposażona w wysokiej jakości filtr.

Gaz jest przyjazną dla środowiska opcją paliwową i często jest tańszy niż energia elektryczna. Pozwala również na dokładniejszą kontrolę temperatury. Stawki za propan i gaz ziemny różnią się w zależności od regionu, ale na ogół są konkurencyjne w stosunku do energii elektrycznej. Stawki za propan i gaz ziemny są zazwyczaj konkurencyjne w stosunku do cen energii elektrycznej, choć mogą się znacznie różnić. Ponadto piece gazowe są również przyjazne dla środowiska, więc piec gazowy o wyższej wydajności może zaoszczędzić pieniądze na rachunkach za energię.

Wybór gazu staje się coraz ważniejszy, ponieważ ruch ekologiczny nadal skupia się na korzyściach płynących z energii odnawialnej. Przemysł gazu ziemnego walczy z elektryfikacją, która jest ogromną częścią napędzania infrastruktury paliw kopalnych. Z kolei agenci nieruchomości i budowniczowie często twierdzą, że piecyki gazowe są koniecznością dla kupujących. Założenie to zostało dodatkowo podsycone przez zakłady gazownicze. Tak więc, podczas gdy wybór gazu do pieca jest ważny, wybór jest ostatecznie do Ciebie.

Dla wielu ludzi, koszt operacyjny pieca gazowego jest czynnikiem decydującym. W zależności od stawek użytkowych w Twojej okolicy, gaz kosztuje od dziesięciu do trzydziestu procent mniej niż energia elektryczna. Podobnie, piece gazowe mają wyższą dokładność gotowania i są bardziej energooszczędne niż piece elektryczne. Ważne jest, aby rozważyć te koszty i korzyści przed podjęciem decyzji. Warto ponieść dodatkowy koszt.

Jak każde inne urządzenie, kuchenka gazowa jest inwestycją. Przeciętnie, trwają one około 15 lat. W związku z tym, należy poświęcić swój czas i kupić najlepsze urządzenie dla swoich potrzeb. Nowoczesne kuchenki gazowe są wyposażone w funkcje, z których niektóre mogą być konieczne tylko dla bezpieczeństwa, podczas gdy inne będą korzystne w dłuższej perspektywie. Jednak to, czy te funkcje są niezbędne, zależy od Twoich potrzeb i osobistych preferencji.

EPA i agencje państwowe były świadome obaw związanych z zanieczyszczeniami powodowanymi przez kuchenki gazowe przez kilka lat, ale agencja nie podjęła jeszcze działań. Pomimo tego, przedsiębiorstwa gazowe nadal broniły się przed federalną regulacją piecyków gazowych, pomimo licznych badań potwierdzających szkodliwe działanie tych urządzeń. Podczas gdy przemysł gazowy próbował odwieść EPA od regulacji piecyków gazowych, EPA i RMI wydały w zeszłym roku raport stwierdzający, że nawet niskie poziomy NO2 są niezdrowe. Nauka EPA wykazuje, że domy, które mają piecyki gazowe mają poziomy NO2 większe niż domy z piecykami elektrycznymi. I te poziomy są wyższe niż to, co rząd uważa za dopuszczalne dla zanieczyszczenia powietrza na zewnątrz USA.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane