Jak działa lodówka samochodowa?

Chcesz wiedzieć, jak działa lodówka samochodowa, ale nie jesteś pewien, jak ją podłączyć. Na szczęście istnieje kilka sposobów na podłączenie lodówki samochodowej do instalacji elektrycznej samochodu. W zależności od modelu, możesz podłączyć lodówkę 12v do gniazda zapalniczki w samochodzie. Lodówki te pobierają około 40 watów mocy podczas pracy i zużywają 400 watogodzin energii każdego dnia. W przeciwieństwie do eski, lodówki samochodowe nie są przeznaczone do ciągłego działania, więc można je podłączyć, gdy nie są potrzebne i po prostu zostawić w pojeździe na noc.

W przeciwieństwie do tradycyjnej lodówki, lodówka samochodowa wykorzystuje elektronikę półprzewodnikową do chłodzenia zawartości. Technologia stojąca za tymi jednostkami jest stosunkowo cicha, ale nadal używają one kompresora do pracy. Używają one 12-woltowej wtyczki do chłodzenia żywności i napojów, i generalnie robią bardzo mało hałasu. Kiedy nie korzystasz z lodówki, po prostu podłącz wtyczkę lodówki do portu zapalniczki i pozwól jej ostygnąć.

Największe przenośne lodówki są w stanie pomieścić więcej żywności, ale mają też większe pobory prądu. Oznacza to, że zajmują one więcej miejsca w samochodzie, więc przed zakupem należy zmierzyć dostępną przestrzeń wewnątrz pojazdu. Upewnij się, że jest miejsce na otwory wentylacyjne i na otwarcie pokrywy. Pamiętaj, że masa brutto pojazdu jest ponad dwukrotnie większa od masy lodówki. Może nawet wypchnąć Cię ponad jej limit.

Większość lodówek samochodowych wykorzystuje trzy podstawowe zasady. Te zasady to kompresja mechaniczna, konwekcyjna wymiana ciepła i chłodzenie. Pierwszy proces polega na skraplaniu ciekłego czynnika chłodniczego. Drugą fazą jest odparowanie. Ciekły czynnik chłodniczy odparowuje ze skrzyni do stanu gazowego w skrzyni lodówki, co powoduje przepływ ciepła z powrotem do sprężarki. Ten ciągły przepływ ciepła jest tym, co powoduje efekt chłodzenia.

Jeśli jesteś w potrzebie dodatkowego zimnego napoju lub przekąski, lodówka samochodowa na bazie lodu może być właściwym wyborem dla Ciebie. Przenośne lodówki utrzymają Twoje jedzenie w chłodzie i zamrożeniu, ale nie utrzymają go na długo. Jeśli Twój pojazd się zatrzyma, przenośna lodówka przestanie działać i trzeba będzie ją regularnie uzupełniać. Alternatywnie, skromny system solarny może działać na baterii rozruchowej samochodu.

Sprężarka lodówki samochodowej usunie nadmiar ciepła w czynniku chłodniczym poprzez skraplacz. Zazwyczaj sprężarka działa poprzez zasysanie ciepłego czynnika chłodniczego z parownika. Sprężarka będzie następnie pompować go przez samochód powietrze pod wysokim ciśnieniem, aby go schłodzić. Po zakończeniu pracy sprężarki, gorąca para wydostaje się przez skraplacz i dostarcza ciepło. Jednak w bardziej wydajnym systemie można ustawić timer, który wyłączy lodówkę, aby nie dopuścić do jej przegrzania.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane